کاتالوگ، از قرارداد تا اجرا

زمان مطالعه : پنج دقیقه

از شروع کار به عنوان عکاس تبلیغات، کمپین(Campaign) هایی با هدف نمایش در رسانه های مختلف را تجربه کرده ام اما همیشه، رسانه چاپی پای ثابت کار بوده است. برای اینکه تصویر روشنتری از نحوه انجام یک پروژه این چنینی داشته باشید، مراحل کار را بصورت کوتاه بیان می کنم. 

شاید مهمترین تفاوت یک پروژه تجاری با یک پروژه سرگرمی در این باشد که از ابتدای کار، حتما باید تصویر روشنی از نتیجه در دست باشد. این به شما امکان می دهد که بتوانید همزمان، از همسو بودن مسیر پروژه با نیازهای اصلی سفارش دهنده مطمئن باشید و به عنوان ایده پرداز با تیم طراحی تعامل پویا داشته باشید. این طرح کلی که می تواند در قالب اسکچ، عکس و نوشتار باشد، در واقع زبان مشترک بین کارفرما(Client)، ایده پرداز و تیم اجراییست.

Creative Director را می توانید در جلسات کمپانی های تبلیغاتی با کارفرما ببینید. او می تواند چشم بسته تصویر نهایی کار را ببیند، حتی زمانی که هنوز کاری انجام نشده است. هدایت تیم خلاق برای Brain storming، بست کانسپت اولیه و اطمینان از تطابق نتیجه پروژه و روال انجام کار، با هدف نهایی و نیازهای کارفرما در حیطه مسئولیت CD است. در واقع رسیدن به طرح کلی و استراتژی مناسب برای انجام کار درون یک سازمان تبلیغاتی به عهده CD است.

وظیفه تبدیل ایده ها به نوشتار به عهده تیم کپی است. کپی رایتر (Copywriter) از دانش و مهارت در استفاده از لغات برای کمک به برقراری ارتباط بهتر بین تبلیغ و مخاطب در قالب Slogan، نوشتار های کوتاه و یا بروشور استفاده می کند. کپی رایتر نه تنها محتوای نوشتاری کار را تهیه می کند، بلکه شانه به شانه آرت دایرکتور(AD/Art director) و دیزاینرها (Designer)، ایده های بصری ارایه می کند. آرت دایرکتور کسی است که با کمک دیزاینرها کمپین را از منظر بصری هدایت می کند. این جایگاه در سازمان تبلیغاتی متعلق به کسی است که می تواند تحت فشار محدودیت زمانی همچنان خلاقانه فکر کند و برای بن بست های اجرایی راه حل ارائه کند. بدیهی است که وظیفه اجرای برآیند فکر CD و AD به عهده دیزاینرهاست. با وجود اینکه گرافیک دیزاینرها در کار سازمانی تنها در محدوده اجرایی پروژه کار می کنند که نیازی به ایده پردازی ندارد، آنها اعضای ارزشمند تیم طراحی هستند که تیم خلاق بدون آنها کاری از پیش نمی برد. دیزاینرها ایده ها را به مرحله بعد می برند و کار نهایی را صیقل می زنند.

در جریان ساخت کمپین, کمپانی های تبلیغاتی از خدمات فری لنسرها مانند عکاسان تبلیغاتی استفاده می کنند. اگر در چنین چهارچوبی کار می کنید باید انتظار داشته باشید شخصی با عنوان سازمانی Art Buyer, Art Director, Account Manager و به احتمال کمتر و اگر کمپانی کوچک باشد Creative Director با شما تماس بگیرد و برای لایسنس (License) کردن عکس و یا قرارداد عکاسی پروژه جدید با شما وارد مذاکره شود. هنگامی که انجام پروژه جدید در دستور کار باشد، بر اساس طرحی که از طرف تیم کپی در اختیار آرت دایرکتور قرار گرفته است و به موازات پیشرفت کار در استودیو طراحی توسط دیزاینرها، عکاسی زیر نظر آرت دایرکتور انجام شده و فایل عکس ها پس از تائید وارد پروسه طراحی می شود.

پس از اتمام کار، خروجی نهایی با تایید Creative Director  و کارفرما، توسط تیم پروداکشن برای چاپ آماده می شود.

ممکن است این روال در کمپانی های متفاوت با ابعاد و پیچیدگی های سازمانی متفاوت، متغیر باشد اما اساس کار نمیتواند تفاوت چندانی داشته باشد؛ کار خوب برآیند استراتژی خوب، انسجام تیمی و اجرای بدون نقص و هنرمندانه است.

سعید فرامرزی

2 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Hossein Niknafsreply
October 30, 2019 at 5:30 pm

عالی بود سعید عزیز…برای اولین بار هست که می بینم کسی به زبان فارسی در مورد این سمت ها مطلب می نویسه

Saeid Faramarzireply
November 6, 2019 at 6:14 pm
– In reply to: Hossein Niknafs

خوشحالم که این رو میشنوم. سپاس

Leave a reply